ФІЗИЧНА  КУЛЬТУРА  В  ЖИТТІ  ДОШКІЛЬНИКА

Сьогодні відомо, що здоров'я людини на 50 % залежить від способу життя, 25 % від навко­лишнього середовища, 15 % — від її спадковості і 10 — від стану охорони здоров'я.

Щоб людина вміла викорис­товувати всі можливості для збе­реження та примноження свого здоров'я, її потрібно навчати з раннього віку. Отже, батьки по­винні пам'ятати, що дошкільний вік — надзвичайно відповідаль­ний період розвитку людського організму, тому що саме в цей час закладаються основи міцного здоров'я, гармонійного фізичного та розумового розвитку. Від того, наскільки повноцінно здійсню­ватиметься фізичне виховання дошкільників, значною мірою за­лежить їхній фізичний, нервово-психічний стан у наступні роки.

Одним із головних шляхів пі­знання дитиною навколишнього світу є рухова діяльність. Різно­манітні фізичні вправи, зокрема й рухливі ігри, які так полюбля­ють діти, позитивно впливають на центральну нервову систему, яка координує, спрямовує та регулює діяльність усіх систем і органів. Зважаючи на це батьки повинні вдумливо підходити до організації життя дитини, тому що тільки правильний режим привчає до організованості, дисциплінованості, виробляє пози­тивні риси характеру, має вели­чезне оздоровче значення.

Режим дошкільника передбачає: чергування активної (фізич­ної та розумової) діяльності та відпочинку; регулярне прийман­ня їжі 4 рази на добу, точний час підйому і засинання (тривалість нічного сну—10—11 годин, ден­ного 2—2,5 години); комплекс гігієнічних заходів. Перебування на Свіжому повітрі з доступною руховою активністю.

Під впливом дорослих, які що­дня роблять зарядку, відводять частину дозвілля спорту, у дітей формується стійкий інтерес до занять фізичною культурою. Часто самі батьки навчають своїх дітей спортивним вправам, тому бажа­но знати, а краще володіти техні­кою таких вправ, занять та ігор з елементами спорту (гімнастика, волейбол, теніс, футбол, ходіння на лижах, катання на ковзанах, санчатах, велосипеді тощо).

Займаючись із дитиною, потрібно дозувати фізичне навантаження з врахуванням її індивідуальних та вікових особливостей, настрою і са­мопочуття. Зовнішній вигляд, поведінка, апетит, сон — ось візуально контрольовані показ­ники, які сигналізують про те, правильно чи ні обрано фізичне навантаження.

РЕКОМЕНДАЦІЇ   ДЛЯ  БАТЬКІВ

"ПРОГУЛЯНКА  ЗИМОВОГО  ДНЯ"

Зимові дні короткі та  морозні. Але це, звичайно, не привід відмовлятися від прогулянки. Разом з дітьми можна підти до найближчого парку чи лісу, до річки чи ставка, або ж просто прогулятися вулицями міста.

Але перш, ніж йти на  прогулянку, перегляньте одяг дитини. Одягаючи малюка, пам'ятайте, що краще вдягнути кілька тонких светриків, ніж один товстий. У теплі чобітки обов'язково взуйте вовняні шкарпетки. Чим вільніші черевики, тим тепліше ногам, бо повітря в них допомагає зберігати тепло. Вуха слід закривати теплою шапкою. На руки дитини надягніть рукавички.

Перебуваючи на прогулянці, слідкуйте, щоб дитина не перегрівалась і не переохолоджувалась, чергуйте активні рухи з більш спокійним відпочинком. Адже, якщо дитина буде весь час бігати, кататися на санчатах чи лижах, вона може спітніти, що в подальшому може призвести до простудних захворювань.

Тривале перебування на холоді, особливо коли волого й вітряно, може призвести до переохолодження організму або до пошкодження шкіри - обмороження. Якщо ж все-таки дитина переохолодилася або обморозила шкіру       ( про це свідчать побілілі шічки, ніс), слід негайно зайти у тепле приміщення. Не можна розтирати обморожені місця або зігрівати їх теплою чи холодною водою. Вони мають розігрітися самі. Треба дати дитині випити чи з'їсти щось тепле - чай, молоко, тарілку супу.

Якщо обморожені ділянки тіла дуже болять або шкіра на них потріскалася, треба негайно звернутися до лікаря.