Фестиваль дитячого театралізованого мистецтва

Вже понад 40 років світлий та затишний дошкільний навчальний заклад «Пізнайко» м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області щоранку радо зустрічає малюків. Установа існує з 1966 року як дошкільний заклад загального типу. З 1995 року реорганізована в дошкільне відділення гімназії №11 м. Дніпродзержинська. У серпні 2010 року згідно рішення сесії Дніпродзержинської міської ради утворено комунальний дошкільний навчальний заклад (ясла – садок) №38 «Пізнайко».
      Очолила його Світлична Альона Миколаївна, спеціаліст вищої категорії.
      Заклад розташований за адресою: 51934, вул. Миру, 14 - а, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область, тел. (05692) 3-22-14.
      Типове приміщення розраховано на 8 груп. Станом на 1 вересня 2013 року укомплектовані групи:
          - раннього віку – 1 – наповнюваність 15 дітей;
          - дошкільного віку – 5 – наповнюваність 150 дітей;
      Установа працює за п’ятиденним робочим тижнем. Режим роботи – 10,5 годин. Для задоволення потреб родин в дошкільному закладі організована робота трьох груп з 12-годинним перебуванням дітей.
      Навчально – виховний процес здійснюється українською мовою, як державною.
      Головною метою діяльності закладу в умовах керованого освітньо - виховного процесу є забезпечення реалізації права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий, духовний та творчий розвиток.

Колектив дошкільного закладу добре розуміє, що сучасна дошкільна освіта, покликана бути й джерелом накопичення духовного потенціалу дитини. Сфера мистецтва розглядається нами як простір, сприяючий формуванню соціально - естетичної активності малят. На наш погляд розкриттю внутрішніх якостей особистості, самореалізації її творчого потенціалу найбільшою мірою сприяє синтез мистецтв.Цей погляд на виховання дитини дозволяє нам зрозуміти актуальність проблеми розвитку дошкільників засобами театрального мистецтва, як могутнього синтетичного засобу розвитку їх творчих здібностей.
      Чарівний світ театру розкриває таємні дверцята дитячої душі, дає поштовх до буяння творчості. Кожна дитина – актор. Радість залучення до духовної культури народу, країни, людства, щастя відчувати себе причетним до цієї культури, відкриття в собі самому світу прекрасного – виховне значення всього цього важко переоцінити. В.Сухомлинський любив повторювати “Тримаючи в руках скрипку, людина не здатна скоїти поганого”. Завдання театру, мистецтва вкласти таку скрипку в душу дитини і допомогти заграти на ній.

Театралізована діяльність у дошкільному віці є одним із найефективніших засобів педагогічного впливу на розвиток особистості дитини. Водночас, театралізована діяльність виступає як специфічний вид дитячої активності, один із найулюбленіших видів дитячої творчості.
      У театралізованій діяльності реалізуються потреби дитини у:
          • самовираженні;
          • спілкуванні;
          • пізнанні себе через відтворення різних образів.
      У відвертому, щирому ставленні до художнього образу, втіленні його у різних формах театралізованої діяльності дитина виявляє рівень художньо-естетичного сприймання, мовленнєву компетенцію, певні знання, вміння, навички, здобуті нею раніше в умовах спеціально організованого навчання.

Організація театралізованої діяльності в КДНЗ №38 відбувається в трьох основних напрямах:
          • пізнавальному (формування у дитини певних знань, умінь, уявлень про театр, театральну термінологію; передбачає ознайомлення з театром, художньо-естетичне сприймання);
          • ігровому (створення сприятливих умов для ігрової діяльності, спонукання дитини до імпровізації, використання набутих знань у грі; містить ігри-драматизації та імпровізовані ігри);
          • сценічному (у дитини відбувається формування театральних дій, елементів сценічної виразності, майстерності; містить репетиції, вправи, підготовку вистави).

В процесі реалізації комплексу заходів по театралізованій діяльності вирішуються наступні завдання:
          - розвиток творчих здібностей і творчої самостійності дошкільника;
          - виховання інтересу до різних видів творчої діяльності;
          - оволодіння імпровізаційними уміннями;
          - розвиток всіх компонентів, функцій і форм мовної діяльності;
          - вдосконалення пізнавальних процесів.

В роботі з дітьми активно застосовуються такі види театралізованої діяльності:
          - ігри за сюжетами художніх творів;
          - мовленнєві вправи (імітаційні та творчі);
          - розігрування ситуацій;
          - творчі завдання, спрямовані на вдосконалення мовлення;
          - творчі ігри та вправи, спрямовані на розвиток уяви і мислення;
          - казки – показки;
       - театралізація (передача авторського або складеного власного тексту на задану тему, за допомогою вербальних і невербальних засобів виразності, підготовка та показ вистави за ним).
      Становлення компетентності дитини в різних сферах художньої діяльності здійснюється за підтримки батьків в педагогічному процесі КДНЗ та в сім'ї.

Сподіваємося, що любов до театру стане для наших вихованців яскравим спогадом дитинства, відчуттям свята, проведеного разом з однолітками, батьками і педагогами в незвичайному чарівному світі.